İngilizce Dinleme Siteleri

Published 9 years ago in İngilizce Dinleme - 6 Comments

İngilizce gelişiminde size en büyük faydayı sağlayacak kaynaklardan olan İngilizce dinleme siteleri, her seviyedeki öğrenciye hitap etse de, içerikleri incelendiğinde genellikle orta seviyenin üstündeki öğrenci grubunun hedef alındığı düşünülebilir. Çünkü dinleme ihtiyacı daha çok bu seviyeden sonra ortaya çıkar. Bu yazımda bu tarz faydalı olabileceğini düşündüğüm siteleri toparlamaya çalıştım.

ingilizce dinleme siteleri

1. esl-lab.com

Yabancı dil olarak İngilizce öğrenenler için, en başta akla gelen ingilizce dinleme sitelesi diyebiliriz. İngilizce dinleme parçaları genel, temel ve akademik amaçlı olmak üzere üç ana başlıkta toplanmıştır ve her genel başlığın altında bir çok listening parçası bulunmaktadır. Buradaki ingilizce dinleme dersleri kolay, orta ve zor olarak seviyelere ayrılmıştır. Bir listening dinleme parçası seçildiğinde karşımıza pre-listening exercises, listening and questions, vocabulary activities gibi bölümler çıkar. Ayrıca İngilizce dinleme metinleri de bulunmaktadır. En faydalı sitelerdendir, sık kullanılanlarınıza eklemenizi öreririm.

2. voanews.com

Toefl için ingilizce dinleme egzersizleri yapmak istiyorsanız, çalışmalarınıza bu siteden başlayabilirsiniz. Amerikan İngilizcesi için oldukça faydalı bir kaynak… Yine bu sitede de İngilizce dinleme metinlerini bulmak mümkün.

3. bbc.co.uk

İngiliz İngilizcesi öğrenenlerin vazgeçemediği dinleme sitesi ise BBC’dir. BBC İngilizce öğrenmek isteyenlerin ilk adreslerdendir. Burada çoğu dinleme parçasının orjinal ses dosyasını ve metnini bilgisayarınıza indirebilir ve daha sonra ipod gibi araçlarla tekrar yapabilirsiniz. Çok kapsamlı olan bu sitede biraz zaman geçirmenizi öneririm, hoşunuza gidecek eğlenceli alıştırmalar bulmanız çok muhtemel.

4. breakingnewsenglish.com

Aslında bir İngilizce okuma sitesi. Ancak aynı zamanda parçaların seslendirilmesi de bulunuyor. Böylece listening alıştırması da yapılabiliyor. Seslendirmeler açık, yavaş ve basit. Temel ve orta seviye dinleme ihtiyacı olanlar için faydalı olabilir.

5. britishcouncil.org

Bu sitede oldukça kaliteli bir İngilizce dinleme bölümü var. Bu bölümde makale şeklinde yazılar ve bu yazılara ait mp3 dosyaları bulunuyor. Önce ses dosyasını indirip bir kaç kez dinledikten sonra metni okuyun. Daha sonra ise mp3’ü tekrar oynatıp hem dinleyip hem de metni takip edin. En son olaraksa text’e bakmadan bir kez daha dinleyin .Hemen sonuç vermez ama bir hafta boyunca yaparsanız artık anlamaya başlayacaksınız. Advanced seviyede olanlar için tavsiye edilir. (kaynak: http://forum.donanimhaber.com/m_32518315/tm.htm)

6. englishlistening.com

Üye olduktan sonra soruları ile birlikte çokça dinleme egzersizi bulabileceğiniz faydalı bir kaynak.

7. ello.org

Özellikle röportaj metinleri ağırlıklı olan bir sitedir. Bu nedenle konuşmalar günlük konuşmaya yakın ve hızlıdır. Sitede dinlemeniz alıştırmanızı kolaylaştıracak metin, sorular, kelime açıklamaları gibi bir çok yardımcı mevcut. Ayrıca aksanlı ingilizce dinleme parçaları bulmak da mümkün.

Diğer başlıca dinleme siteleri

8. www.carolinebrownlisteninglessons.com

9. www.world-english.org

10. www.busuu.com

 

6 comments

Ediz Kula - 8 years ago Reply

Çok saol ben de tam bunu arıyordum. çok yararlı konu olmuş. Teşekkürler

ufuk - 8 years ago Reply

paylaşım için teşekkürler.

marziye - 8 years ago Reply

Bol konuşma videosu paylasirmiainizzz

ahmet - 8 years ago Reply

çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık.

murat - 7 years ago Reply

en iyisi deepenglish.com

Bella - 6 years ago Reply

Çok teşekkürler çok faydalı paylaşım olmuş elinize sağlık.

Leave a Reply: