İngilizce Nasıl Öğrenilir

Published 5 years ago in Türkçe Yazılar - 0 Comments

İngilizce nasıl öğrenilir birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisidir. İngilizce öğrenmek çok zor bir işmiş gibi gözükebilir. Aslında her dili öğrenmek zordur. Önemli olan başlangıcı yapmak, iyi bir öğrenim yolu belirlemek ve bu yolu takip etmek için kararlı olmaktır.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız başlangıcı bu yazıyla yapabilirsiniz. Size kolayca, hızlıca ve etkili bir biçimde İngilizce öğrenebilmeniz için neler yapabileceğinizi anlattım. Yazıyı uygun şekilde üç farklı bölüme ayırdım. İhtiyacınız olan ne ise o kısma doğrudan geçiş yaparak okumaya devam edebilirsiniz.

ingilizce nasıl öğrenilir ipuçları

3 Adımda Evde İngilizce nasıl öğrenilir?

İngilizce öğrenmek zor bir iş olsa bile öğrenim sürecini kolaylaştıracak çeşitli adımlar bulunur. Kolayca İngilizce öğrenmek akıcı konuşma ve yazma becerisine sahip olmakla alakalıdır. Düzenli bir İngilizce öğrenme programı oluşturarak İngilizceyi kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz.

1. Uygulanabilir Başlangıç Çalışmaları

İngilizceyi akıcı bir biçimde konuşma konusunda kendinize belirli bir hedef belirleyin. Bu hedefin uçuk olmaması, gerçekleştirilebilir olması önemlidir. Bu hedef aynı zamanda ulaşmak istediğiniz bilgi seviyesini temsil edecektir.

Hedeflerinizi olabildiğince küçük parçalara bölmeye çalışmalısınız. Bir ay içerisinde 60 kelime öğrenmek (başlangıçta zorlanabilirsiniz) hedefleriniz arasında yer alıyorsa bunu eşit parçalara ayırmalısınız. Örneğin, 7 günde 15 kelime öğrenmek veya 10 günde 20 kelime öğrenmek gibi hedefler belirlemelisiniz.

Bazen hedefler sizi fazlasıyla zorlayabilir. Bunların doğal olduğunu bilmelisiniz. Bu tür durumlarda hedeflerinizi değiştirerek kendinize yeni bir yol haritası oluşturmalısınız. Zorlanarak bir şeyler yapmaya çalışırsanız çabuk pes etmeniz söz konusu olabilir.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız ve bunu kolay bir biçimde yapmak istiyorsanız günlük pratikler oldukça önemlidir. Konuşma, yazma, okuma ve dinleme becerileriniz üzerine günlük olarak alıştırmalar yapmalısınız. Gün içerisinde mola verebilecek bir biçimde kendinize bir çalışma saati belirlemeli ve bu saate sadık kalarak pratik yapmalısınız.

Günlük alıştırma programı oluşturmak için profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Bir İngilizce öğretmeni veya dershanede çalışan bir İngilizce eğitmeni tanıdığınız varsa ondan size bir program oluşturmasını rica edebilirsiniz. Bu programa sadık kalıp kalmamak sizin elinizde olacağından ailenizden bir kişinin sizin programa uyum sağlama konusunda takip etmesini sağlamalısınız.

İngilizce öğrenmek için kendinize bir çalışma arkadaşı bulabilirseniz çok şanslısınız demektir. Tek başınıza çalışmak ile başkasıyla çalışmak arasında öğrenme açısından büyük farklılıklar vardır. Çünkü ders çalışırken birbirinize öğretebileceğiniz farklı şeyler olabilir. Bu sayede birkaç bilgiyi kısa yoldan öğrenebilirsiniz.

İngilizce öğrenmeye çalışırken hata yapmaktan korkmayın. Yanlış yaptığınızı düşünerek öğrenmeyi yarıda keserseniz kendinizi geliştiremezsiniz. İngilizce öğrenme konusunda endişelenmeye başladığınız zaman bugüne kadar yaptıklarınızı aklınıza getirerek motivasyonunuzu yükseltmeye çalışın.

İngilizce öğrenmeye yeni başlayanların yaptıkları en büyük hatalardan birisi gramer konusunda gereksiz önem vermeleridir. Gramer önemlidir ama başlangıç aşamasında temel bilgilere sahip olmak yeterli olacaktır. İngilizceyi biraz öğrendikten sonra detaylı gramer bilgilerini incelemeye çalışarak İngilizceyi çok daha kolay bir biçimde öğrenebilirsiniz.

2. İngilizce Konuşma ve Dinleme Becerilerini Geliştirmek

İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız bunu çok daha eğlenceli bir biçimde gerçekleştirebilirsiniz. İngilizce müzik dinlemek en eğlenceli yöntemlerden birisidir. YouTube üzerinden sevdiğiniz müzik türünde “lyrics” etiketli şarkılar dinleyin. Dinlerken şarkı sözlerini okumak konuşma ve dinleme becerilerinizi fazlasıyla iyileştirecektir.

Müzik dinlemeye benzer şekilde video, film veya dizi izleyerek İngilizce konuşma ve dinleme becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Fazla karmaşık olmayan videolarla başlamak her zaman çok daha doğru bir karardır. Kelimeler ve hareketler arasındaki bağlantıyı kurduğunuz sürece ilgili kelimeleri çok daha iyi bir biçimde öğrenebilirsiniz.

İngilizce kitap okumak konuşma becerilerinize katkı sağlayabilir. Kitapları sesli bir biçimde okuyup sesinizi kayıt altına almalısınız. Bu şekilde hangi kelimeleri doğru söyleyip hangilerini doğru söylemediğinizi fark edebilirsiniz. Telaffuz konusunda problemler yaşıyorsanız sesli kitap okuma sizi epey yardımcı olabilir.

3. İngilizce Okuma ve Yazma Becerilerini Geliştirmek

İngilizce okuma ve yazma becerilerini geliştirecek en iyi ve en kolay yöntem elbette bir şeyler okumaktır. Özellikle İngilizce kısa hikayeler okuyarak gelişiminize katkıda bulunabilirsiniz. Seçtiğiniz kitapların ilgilendiğiniz alanlarda sizi mutlu edebilecek kitaplardan oluşmasına özen göstermeye dikkat edin.

İngilizce sitelerde gezinin, yeni şeyler öğrenmeye çalışın. Zorlandığınız noktalarda Google Translate gibi çeviri araçlarından faydalananın. İngilizce forumlara üye olmak, tartışmalara katılmak ve diğer insanlarla diyalog kurmak İngilizce okuma ve yazma becerilerinizi fazlasıyla geliştirecektir.

İngilizce bir günlük tutun. Gün içerisinde yaptıklarınızı İngilizce yazın. Hata yapmaktan korkmayın, hatalar olsa bile önemli olan aktif bir biçimde bu dili kullanmaktır. Bir şeyler yazmak ve daha sonra yazdıklarınızı okumak yaptığınız hataları düzeltmek ve doğrularını öğrenmek açısından size yardımcı olacaktır.

ingilizce nasıl öğrenilir

3 Adımda İngilizceyi en kısa zamanda nasıl öğrenebilirim?

İngilizce öğrenmek zaman alıcı bir iş gibi gözükebilir ama işinizi kolaylaştırabilecek adımları atarak bu zor görevi yerine getirebilirsiniz. Uygulanabilir bir İngilizce öğrenme programı oluşturarak hızlıca İngilizce öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken yazma, konuşma, okuma ve dinleme dahil olmak üzere bu dili akıcı bir biçimde kullanmanızı sağlayacak kabiliyetinizi geliştirmektir.

1. Kolay ve Eğlendirici Çalışmalar

Kolayca İngilizce öğrenmek istiyorsanız bol bol okumalısınız. Gazete, dergi, kitap veya blog fark etmeksizin olabildiğince fazla okuma yapmalısınız. İngilizce bir şeyler okuyarak gramer bilginizi ve aynı zamanda kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

 • Çizgi Roman Okuma: Çocuk kitapları ve buna benzer seviyedeki kitaplar her insan için eğlenceli olmayabilir. Bu tür bir insansanız çizgi roman okuyabilirsiniz. Çizgi romanların birçoğu dilimize çevrilmez, bunları İnternet üzerinden satın alıp İngilizce olarak okuyabilirsiniz.
 • Çeviri Kitapları Okuma: Daha önce İngilizceden dilimize çevrilmiş kitaplar okudunuz mu? Şimdi bu kitapları orijinal dilinde okumaya çalışın. Hikaye genelinde ne olup bittiğini az çok hatırlayabileceğiniz için bu tür kitapları zorlanmadan okumayı başarabilirsiniz.
 • Gazete Okuma: Kitap veya çizgi roman okumaya vaktiniz yoksa gazete okuyabilirsiniz. Dünyada neler olup bittiğini merak ediyorsanız global haberleri okuyabilir, bunları çevirmeye vakit ayırabilir ve dilinizi geliştirebilirsiniz.

Film veya dizi izleyerek İngilizce öğrenebilirsiniz. İngilizce kelimeler duydukça o kelimelere olan aşinalığınız pekişir, kelimelerin tam olarak nasıl telaffuz edildiğini öğrenirsiniz. Başlangıç aşamasında alt yazılı bir biçimde dizi veya film izlemek daha doğru olacaktır. Daha sonra ise alt yazıları kaldırmalı ve gelişen olaylara odaklanarak kelimeleri tahmin etmeye çalışmalısınız.

Çevrimiçi oyun oynayarak İngilizce öğrenmeniz de mümkündür. Kısaltması MMO olan ve devasa çok oyunculu oyunlarda vakit geçirebilirsiniz. Bunun için İngilizce konuşan oyuncu sayısının fazla olduğu oyunları tercih etmelisiniz. World of Warcraft, Guild Wars 2, The Elders Scroll Online, Lord of the Rings Online, Rift, ArcheAge, Riders of Icarus, DC Universe Online, Marvel Heroes gibi oyunlar oynayarak dünya üzerindeki çeşitli insanlarla tanışabilir ve onlarla konuşarak dilinizi geliştirebilirsiniz.

İngilizce şarkı dinlemek ve daha sonra onları söylemeye çalışmak İngilizceyi öğrenmenize yardımcı olabilir. Şarkıları müziğin yardımıyla söylemek çok daha kolaydır ve bunun için şarkının temposu dahi size yardımcı olacaktır. Sadece kelimelerin çok hızlı söylendiği müzik türlerini tercih etmemeye dikkat etmelisiniz.

2. Minimum Eforla Ciddi Çalışmalar

Bireysel çalışmalarınız bir yere kadar size yardımcı olacaktır. Eğlence odaklı çalışmalarınız İngilizce öğrenmeyi keyif verici bir hale dönüştürebilir ama bu dili gerçekten öğrenmek istiyorsanız basit bile olsa bir kursa gitmeyi düşünmelisiniz. Gideceğiniz kurs İnternet üzerinden verilen derslerden oluşabileceği gibi bir eğitim merkezinde verilen derslerden de oluşabilir. Önemli olan size katkı sağlamasıdır.

İngilizce günlük tutmak yazma kabiliyetinizi geliştirir ve aynı zamanda kelimeleri etkili bir biçimde kullanmanızı sağlar. Günlük tutarak yeni kelimeler öğrenme fırsatınız çok düşük olabilir fakat yeni cümleler kurmayı öğrenebilirsiniz. Üstelik günlük yazarak öğrendiklerinizi pratiğe dönüştürme şansını elde edersiniz.

İngilizce öğrenmeyi istiyorsanız sürekli kendinizi eğitmelisiniz. Yukarıda belirtilen eğlendirici çalışmaların her birisini düzenli olarak gerçekleştirmelisiniz. Bunları yaparken keyif almalısınız yoksa İngilizce öğrenmek size bir külfet gibi gelecektir.

3. Ufak Hatalardan Kaçınmak

İngilizce öğrenmeye yeni başlayan kişilerin yaptığı hatalar onları yeni bir dil öğrenmekten alıkoyar. Bazen insanlar bunun pek farkında olmazlar. Örneğin aynı anda birkaç değil yığınlarca kelime öğrenmeye çalışmak büyük bir hatadır. Bunu yapmaktan kaçınmalı ve belirli süre içerisinde sadece belirli bir miktar kelime öğrenmek için çaba göstermelisiniz.

Yazmak, konuşmak ve okumaktan çok daha etkili bir öğrenim aracıdır. Özellikle kelime öğrenme konusunda yazarak öğrenmek yeri doldurulamayacak bir öğrenme çeşididir. Kendinize bir defter bulup onu yeni kelime sözlüğü yapmalısınız, gerekirse bir kelimeyi birkaç kez yazarak onun zihninizde yer edinmesini sağlamalısınız.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız cesaretli olmalısınız. Kelimeleri yanlış telaffuz edeceğim diye korkmamalı, yanlış söylüyor olsanız bile denemeye devam etmelisiniz. Benzer şekilde gramer bilgilerine aşırı odaklanmaktan kaçınmalısınız. Sizin amacınız öncelikle okuduğunuzu anlamak olmalıdır. Gramer ciddi bir iş için dil öğrenmek isteyenlerin odaklanması gereken bir noktadır. Gramer öğrenmek ancak iyi bir eğitimle mümkün olabilecek bir şeydir.

3 Adımda Kursa gitmeden nasıl İngilizce öğrenebilirim?

Kolay ve hızlı bir biçimde İngilizce öğrenmekle etkili biçimde İngilizce öğrenmek arasında belirgin fark vardır. Etkili biçimde İngilizce öğrenmek daha yoğun çalışma gerektirir ve bu nedenle daha fazla zaman alıcıdır. En büyük avantajı ise kolay ve hızlı bir biçimde öğrenmenin aksine gelişim konusunda daha verimli olmasıdır.

1. Konuşma Dilini Geliştirmek

Tartışmasız bir biçimde yeni bir dil öğrenmenin en iyi yolu o dili kullanmaktır. Dili kullanma konusunda en iyi yol ise konuşmaktır. Bunun için pek çok öğretmen ve eğitmen “bir dili öğrenmek istiyorsanız onun konuşulduğu bir ülkeye gitmelisiniz” telkininde bulunur.

Konuşmak için tam anlamıyla her şeyi düzgün yapmayı beklemeyin. Hemen harekete geçin ve İngilizce konuşmaya başlayın. Arkadaşlarınızla dahi konuşarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Kelime dağarcığınızda sayılı kelime yer alıyor olabilir. Önemli olan bu kelimeleri akıcı bir biçimde kullanabilmektir.

İngilizce konuşmak ile Türkçe konuşmak arasında dağlar kadar fark vardır. Birisiyle İngilizce konuşurken onun söylediklerini anlayabilirsiniz fakat iyi bir iletişim için karşı tarafın sizi anlaması gerektiğini unutmayın. Bu nedenle kelimeleri doğru telaffuz etmek için gerekli çalışmaları yapmalısınız.

 • İngilizce seviyenizi geliştirmek istiyorsanız kelimeleri doğru bir biçimde telaffuz etmeniz gerekir. Bunu yapamıyorsanız dil seviyeniz belirli düzeye kadar yükselebilecektir. Kelimelerin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmenin en kolay yolu hiç kuşkusuz bu konuda size yardımcı olabilecek akıllı telefon uygulamaları veya İnternet siteleridir.
 • Telaffuz konusunda dikkat etmeniz gereken bir nokta vardır. Amerikanların, İngilizlerin veya İskoçların konuştuğu dil aynı olabilir ama hepsinin aksanı farklıdır. Bu farklılık dil öğrenmek için gideceğiniz ülkede kendisini kolayca gösterir. Bugüne kadar hep Amerikan İngilizcesi kullanarak kendinizi geliştirmeye çalışmış olabilirsiniz. Bu tür bir koşulda İngiltere’ye gidip dil öğrenmeye çalıştığınız zaman zorlanma olasılığınızın olduğunu bilmelisiniz.

Kelime dağarcığını genişletmek ve özellikle deyimsel sözcük öbekleri konusunda gelişim göstermek bu dili daha kolay öğrenmenizi sağlayacaktır. Etrafınızda İngilizce konuşan birileri varsa onlarla sürekli sohbet etmeye çalışmalısınız. Böyle bir fırsata sahip değilseniz İngilizce kitap okumalı, televizyon programı izlemeli veya bol bol haber okumalısınız.

 • Yeni bir deyim öğrendiğiniz zaman hemen onu kullanmaya özen göstermelisiniz. Yeni öğrendiğiniz şeylerin hafızanızda yer edinmesini istiyorsanız en iyi yöntem onları günlük hayatta kullanmaktır.
 • Yeni kelimeleri öğrenmenin en kolay yolu ise onları tekrar tekrar yazmaktır. Bir defter tutup bir kelimeyi 15-20 kere yazarak onun hafızanızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz. Daha sonra ise o kelimeyi yine günlük hayatta kullanmalısınız.
 • Not tutma alışkanlığını öğrendiğiniz yeni deyimler için de kullanmalısınız. Deyimler bir dilin temelinde yer alan kalıplaşmış sözcükler olduğu için bunları kullanmak kısa yoldan çok şey anlatmanızı sağlar. Bu tür sözcük öbeklerini öğrenerek dil öğrenimini hızlandırabilir ve daha verimli hale dönüştürebilirsiniz.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız ve tek başına çalışmanın faydasız olacağını düşünüyorsanız bir kursa gitmenizi öneririm. Burada bir kurs adı önerisinde bulunmayacağım ama bilinen ve güvenilir adresten alacağınız eğitim bu dili öğrenmenizi sağlayacaktır.

 • İngilizce kurslarında en büyük avantajınız düzenli bir biçimde eğitim alacak olmanızdır. Düzenli olarak eğitim almanız kendinizi geliştirmeniz konusunda size önemli bir fırsat sunacaktır. Bu fırsatı iyi değerlendirerek dilinizi geliştirmeyi başarabilirsiniz.
 • Bir dil kursu seçerken dikkat etmenizi önerebileceğim birkaç nokta bulunmaktadır. Dil kursunda klasik eğitimin çeşitli etkinliklerle desteklenmesine özen göstermelisiniz. Örneğin gideceğiniz kursta, haftalık konuşma etkinlikleri yapılıyorsa bu olumlu bir durumdur. Bu tür özel etkinliklerin olduğu kursları tercih etmeniz sizin açınızdan çok daha doğru olacaktır.

İngilizce öğrenmek istiyorsanız yanınızda daima bir sözlük olmalıdır. Bu sözlük basılı bir sözlük olabileceği gibi bir telefon uygulaması da olabilir. Bilmediğiniz kelimeler söz konusu olduğunda hızlıca göz atıp anlamını öğrenebilmek istiyorsanız sözlüğe başvurmalısınız.

 • Yeni bir kelime öğrenmek hafızanıza yeni bir kelime kaydetmek demektir. Yeni bir kelime öğrendiğinizde onun ne anlama geldiğini öğrenebilmek için mutlaka sözlüğe göz atmanız gerekir. Bu nedenle yanınızda bir sözlük olması öğrenme sürecini hızlandıracaktır.
 • Boş vaktiniz olduğunda sözlüğü karıştırarak yeni kelimeler öğrenebilirsiniz. Bu sayede boş vaktinizi kendinizi geliştirmek için değerlendirmeyi başarabilirsiniz.

2. Okuma, Dinleme ve Yazma Becerilerinin Geliştirilmesi

İngilizce dinleme konusunda problemleriniz mi var? Size bunu aşabilecek güzel bir yöntem söyleyebilirim. İngilizce radyolar dinleyerek dinleme konusunda yaşadığınız problemleri azaltabilirsiniz. Radyonun ne ile ilgili olacağına siz karar vermelisiniz. Sadece söyleneni anlamaya ve kavramaya çalışın yeterli olacaktır.

Radyo dinlemek size göre değilse dizi veya film izleyebilirsiniz. Dizi ve film izlemek öğrenme çalışmaları eğlenceli hale dönüştürür. Burada kolay ve hızlı öğrenme çalışmalarında yaptığınızın aksine alt yazı olmadan film veya dizileri izlemelisiniz. Etkili bir biçimde dil öğrenmek istiyorsanız dikkatinizi dağıtabilecek unsurlardan uzak durmalısınız.

İngilizce kitap, gazete veya dergi okumaya çalışın. Okuma çalışmanızı gerçekleştirirken okuduğunuzu anlamaya yoğun çaba gösterin. Anlamadığınız kısımları cümleler halinde çevirip tekrar okuyun ve anlamak için ekstra özen ortaya koyun. Okuma çalışmalarında önemli olan okunanın anlaşılmasıdır.

Yazma çalışmaları kapsamında bir blog açmak veya bir günlük tutmak işinize fazlasıyla yarayacaktır. Aslında blog açmak çok daha faydalı bir yaklaşım olabilir. Sevdiğiniz bir alanda bilgi paylaşımı yapmayı düşünebilirsiniz. Yazdığınız cümleler başlangıç aşamasında hatalarla dolu olabilir katettiğiniz mesafeyi görmek sizi gururlandıracak ve daha fazlasını yapmak için teşvik edecektir.

3. Öğrenilen Dilin Kullanılması

Yeni bir dil öğrenirken motivasyonunuz yüksek olmalıdır. Motivasyon olmadan bu işi başarmanın başka bir yolu yoktur. Motivasyonunuz düşmeye başlarsa kendinizi ikna edebilmek için geçerli nedenler bulun. Örneğin bu zamana kadar yaptığınız çalışmaları düşünün.

Yeni bir dil öğrenirken en fazla ihtiyaç duyacağınız şeylerden birisi sürekli alıştırma yapmaktır. Alıştırma yapmadan yeni bir dil öğrenemezsiniz. Öğrendikleriniz parça parça kalır ve onları kullanmakta zorlanırsınız. Alıştırmalarla hem öğrendiklerinizi tekrar eder hem de yeni şeyler öğrenmek için çaba göstermek çok daha kolay olur.

İngilizce öğrenirken sizi en fazla zorlayacak unsur hata yapmaktan korkmak olacaktır. Kolay ve hızlı öğrenme aşamalarında belirttiğim gibi hata yapmaktan korkmamalısınız. Korkunun amacı öğrenmeye çalışırken sizi huzursuz etmektir.

Başlangıçta akıcı bir biçimde İngilizce konuşamıyor olmanız gayet doğaldır. Telaffuz ederken hata yapmak da bu doğallık içerisinde yer alır. Dil öğrenirken hedefiniz süreci genişletip sonuca ulaşmaktan başka bir şey değildir. Mükemmele yakın bir iş ortaya koymak zorunda olmadığınızı kendinize sık sık hatırlatmalısınız.

İngilizce öğrenmek zordur, sabır gerektirir ama keyiflidir. Dünyanın en çok konuşulan dillerinden birisi konusunda temel düzeyde bile olsa bilgi sahibi olmak yaşantınızda size yardımcı olabilecektir. Kariyeriniz için bu dili geliştirmek istiyorsanız elbette temel düzeyin biraz daha üzerine çıkmalısınız. Her şeyin sabır, süreklilik ve kararlılık gerektirdiğini unutmayın.

Kaynak: grisayfalar.com

No comments yet

Leave a Reply: