İngilizce Öğrenme

Published 7 years ago in Türkçe Yazılar - 0 Comments

Ah şu ingilizce… Öğrenmesi ayrı konuşması ayrı dert. Bu yüzyılda ingilizce öğrenme yediden yetmişe herkesin hedefi haline gelmiş durumda. Kimisi başlangıç seviyesinde bir ingilizce ile yetiniyor (internet’te sörf), kimisi orta seviye ile kendine iş bulmaya çalışıyor, kimisi de uluslararası arenada çalıştığı için ileri ingilizceyi hedefliyor. İnglizce öğrenmek için bir çok yolu deneyebilirsiniz: kurslar, programlar, film izlemeler vb. Bunların hepsi öğrenme sürecinizde size bir şeyler katacaktır.

ingilizce öğrenme

 

İngilizce Öğrenme Siteleri

İngilizce öğrenenler, genelde evde ingilizce çalışabilmek için faydalı olduğu denenmiş ve kabul görmüş internet sitelerinin adresini sorarlar veya araştırırlar. Aşağıda çeşitli alanlarda (okuma, dinleme, konuşma vb.) kendini ispatlamış ingilizce öğrenme siteleri sizin kullanımınız için listelendi.

Easy World of English
easyworldofenglish.com

Gramer, telaffuz, okuma ve dinleme egzersizlerinin bulunduğu, hatta içerisinde resimli bir sözlüğü de var olan çekici ve kullanıcı dostu bir site.

Many Things
manythings.org

Bu site eşleştirme quizleri, kelime oyunları, kelime puzzlelları, günlük deyimler ve rasgele örnek cümle oluşturucusu gibi bilgisayar destekli öğrenme araçlarını içinde barındırıyor. En güzel görünümlü ingilizce öğrenme portalı değil ancak oldukça zengin bir içeriğe sahip. Ayrıca reklam bulunmaması da ilave bir artı olarak dikkati çekiyor.

Dave’s ESL Cafe
eslcafe.com

Dünya çapında ingilizce öğretmenleri ve öğrencilerinin buluştuğu bir forum. Öğretmenler için güzel bir kaynak, öğrenciler içinse faydalı bir tartışma ortamı sunuyor.

The California Distance Learning Project
cdlponline.org

Çalışma, iş hayatı, sağlık gibi birçok güncel konuda hikayeler okuyup dinleyerek, ilgili kelime ve okuduğunu anlama sorularını cevaplayabilirsiniz. Bazı hikayeler de videolar da izleyebilirsiniz.

BBC Learning English
bbc.co.uk/worldservice/learningenglish

Pratik yapmak için bazılar güncel konuları da içeren harika aktiviteler bulabileceğiniz bir portal. Tek eksi yanı (bazıları için artı) sadece ingiliz aksanı odaklı olması…

Activities for ESL Students
a4esl.org

Her seviye öğrenci için gramer ve kelime alıştırması bulunan bir site. Ayrıca ingilizce öğretenler için de sınıf veya ders ortamında kullanabilecekleri oldukça güzel fikirler ve kaynaklara bağlantılar barındırıyor.

ABCYa
abcya.com

Bu özellikle ingilizce öğrenen çocuklar için yapılmış bir site. Ancak, büyüklerin kullanamayacağını kim söylemiş? Belki büyükler için daha kolay bir öğrenme süreci bile sağlayabilir.

TV 411
tv411.org

Bu site native konuşmacıların ingilizce öğrenmeye yönelik ve hayata dair açıklamalı videolarının bulunduğu oldukça faydalı bir site. Her bir videodan sonra bir quiz bulunuyor.

GCF Learn Free
gcflearnfree.org/everydaylife

Günlük hayatın her anıyla ilgili interaktif bilgilendirici derslerin bulunduğu güzel dizayn edilmiş bir portal. Anasayfaya gider ve reading üzerine tıklarsanız ingilizce öğrenenler için ingilizce metin ve dinleme kaynaklarının bulunduğu bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Language Guide
languageguide.org/english

Alfabeden hayvan vücudunun parçalarına kadar herşeyin bulunduğu online bir görsel sözlük sayfası.

Oxford University Press
elt.oup.com/learning_resources

Oxford Üniversitesine ait bu sayfa gramer, telaffuz ve dinleme gibi konularda aktivitelerin olduğu bir kaynak olmakla birlikte, yapısı dikkate alındığında ileri düzey öğrenciler için daha uygun olduğu söylenebilir.

Ayrıca, YouTube’u unutmayın. Öğrenmek istediğiniz her şeyi (kelime, deyim ,gramer konusu vb.) arama alanına yazın ve çıkan videoları değerlendirin. Saçma sapan şeylerle karşılaşma olasılığınız olsa da işinize yarayacak birçok şey olduğunu göreceksiniz. ingilizcemetin.com sitesinin youtube sayfasını takip edebilirsiniz.

 

İngilizce Öğrenme Teknikleri

Hiç İngilizce konuşmayı öğrenmenin daha iyi bir yolu yok mu diye düşündünüz mü? Çok yavaş gittiğinizi ve ingilizce ile ilgili koyduğunuz hedeflere ulaşamayacağınızı düşündüğünüz oldu mu? Problem sizde değil… Kullandığınız teknikte. İşte size en iyi üç ingilizce öğrenme tekniği:

Teknik #1: İçerikten (yerinde) Öğrenme

İngilizce “contextual learning” olarak da geçen bu öğrenme tekniği ingilizceyi bulunan şarta bağlı olarak öğrenmenizi sağlıyor. Daha basit tanımı cümle içinde kullanarak veya cümle içinde okuyarak/duyarak öğrenme olurdu herhalde. Tekniğin nasıl işlediğini bir örnekle gösterelim. Garip bir örnek olarak “sokak” kelimesini ingilizce bilmediğimiz bir kelimeymiş gibi düşünerek öğrenmeye çalışalım. (örnek: http://www.masterfluentenglish.com sitesinden esinlenildi)

Girl crossing street

Every time I went outside, my mother would tell me, “Make sure you look both ways before you cross the sokak.”

…ya da…

Directions

Imagine giving someone directions: “Drive north for two blocks and then turn right onto 42nd sokak.”

Size “sokak” kelimesinin anlamını söylemedim. Ancak beyniniz bunun “street:sokak” anlamına geldiğini içerikten anladı. Beynimiz öncelikle doğal ve kolay öğrenme tekniği olan içerikten öğrenmek için dizayn edilmiştir. Bu nedenle öncelikle bu tekniği rehber edinin.

Teknik #2: Grameri paternlerle (kurallarla değil) öğrenme

Gramer birçok öğrenci için öcü gibidir. Ancak, aslında çok basit bir kavramdır. Gramer basit anlamda kelimelerin cümle içindeki yer değişim paternleri ve birbirleri ile ilişkileridir. Dolayısıyla en iyi ve en kolay şey ezberden ziyade (zor ve doğal olmayan yol) birinin size bu paternleri göstermesidir.

Örnek: Bir kişiye ingilizce “present simple tense”i öğretmeye çalışıyorsanız, onlara kuralı açıklayabilirsiniz: 3.tekil şahısta çoğu düzenli fiil s, a, ch, sh ya da o ile bitmiyorsa sonuna “s” takısı alır.

İnsanların gramerder nefret etmesinin sebebi işte bu kurallardır. Ancak problem öğrencide değil öğretendedir. (öğretmen ya da kitap) Beyin fiil çekimlerini paternlerle görmek ister. Şunun gibi:

I work.
You work.
He works.

I think.
You think.
She thinks.

I write.
You write.
He ….?

….He writes, tabii ki… Kural ezberlemeyi bırakır paternlere odaklanırsanız gramerin kolay olduğunu göreceksiniz. Çocuklar böyle öğreniyor siz de böyle öğrenebilirsiniz.

Teknik #3: Boşluk doldurma

Cümlede boşluğa gelecek kelime/ifade haricinde her şey aynı kalır. Şöyle:

Can you hand me that _____ ?

Boşluğa şunlar gelebilir: towel, hammer, box, pen

Can you hand me that towel?
Can you hand me that hammer?
Can you hand me that box?
Can you hand me that pen?

Tabii ki bu çok basit bir örnek oldu. Ancak unutmayın ki, bu teknik de diğer ikisi gibi en iyi ingilizce öğrenme teknikleri arasındadır.

Öğrenme tekniklerini destekleyici bir video:

https://www.youtube.com/watch?v=kOi-16HdVug

 

İngilizce öğrenme programı

Biliste sizler için gramer kurallarından kelime bilgisine, telaffuzdan üst düzey İngilizce’ye kadar bir çok sesli, görsel ve yazılı dersi içerisinde barındıran ingilizce öğrenme programlarını incelemiş. Sonuca göre en iyiler arasında Tell Me More English, Transparent Language, EF Englishtown var. Yazının ayrıntıları ve en iyi 10 ingilizce öğrenme seti için tıklayın.

 

İngilizce öğrenme videoları

Yukarıda da bahsedildiği gibi videolar çok faydalı öğrenme araçlarıdır ve mutlaka kullanılmalıdır. Bu konuda aklıma gelen ilk kaynaklar şunlar:

  1. http://www.engvid.com/
  2. http://www.learnerstv.com/Free-Language-Video-lectures-ltv213-Page1.htm
  3. http://www.voscreen.com/

Bunların yanında kendimize ait youtube kanalımızda da faydalı ingilizce öğrenme videoları bulacaksınız.

 

İngilizce kelime öğrenme

Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için öncelikle şu yazımızı okuyun ve daha sonra şu şayfadaki yazıları takip edin. Çok faydalı ve tamamen konuya odaklı tavsiyeler olduğunu göreceksiniz. Faydasız diyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz.

 

İngilizce öğrenme oyunları

Flash oyunları her alanda olduğu gibi ingilizce öğrenenler için de çok ciddi bir kaynak olmaya devam ediyor. Bu oyunlar ingilizce öğrenene adam asmacadan, puzzle’a, eşleştirmeden bulmacaya kadar çok geniş bir yelpaze sunuyor. Oldukça faydalı olan bu oyunlardan faydalanabileceğiniz başlıca siteler şunlar:

  1. http://gamestolearnenglish.com/
  2. http://www.ingilizceoyun.com/
  3. http://www.eslgamesplus.com/

 

Bu yazıda ingilizce öğrenmeye ilişkin kavram ve kaynakları bir araya toplamaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Yanlış olduğunu düşündüğünüz kısımlar varsa veya tüm arkadaşlarla konuyla ilgili tecrübelerinizi paylaşmak istiyorsanız değerli yorumlarınızı bekliyoruz.

No comments yet

Leave a Reply: